Micro iPhono2

gramofonní předzesilovač pro MM a MC přenosky

Od svého uvedení na trh se původní iPhono stalo ‘referenčním měřítkem’ gramofonních předzesilovačů v ceně do 30 000 Kč.

Abychom mohli ještě vylepšit kategorii definující iPhono a přitom se držet podstaty filozofie návrhu, tým konstruktérů se vrátil na začátek a vytvořil zbrusu nový iPhono2. Návrh, obvodové řešení, součástky, specifikace a jako nejdůležitější ze všeho kvalita zvuku potvrzují, že účel světí prostředky.

Ultra široký rozsah zisku od 36dB až do 72dB

36-72dB

Ortofon MC 5000

iPhono2 zvládne jakoukoliv přenosku v jakékoliv cenové hladině a to naprosto optimálně. Maximální zisk je neuvěřitelných 72dB. To umožňuje připojit MC přenosky s tím nejnižším výstupním napětím. Dokonce i legendární Ortofon MC-5000 nevyžaduje step-up transformátor.

Už původní iPHONO měl krásný dynamický rozsah 90dB, který mnohé super drahé gramofonní předzesilovače donutil dívat se nervózně přes rameno. Jenže iPHONO2 se svým 106dB velkým dynamickým rozsahem vytáhl do čela s nějakými 15dB dynamického rozsahu navíc oproti některým z nejlepším gramofonních předzesilovačů.

I s nechvalně proslulými testovacími nahrávkami, jakou je například Čajkovského 1812 Overture, dynamika a velmi široký zvukový rozsah jsou neuvěřitelně dobré a posunou jakýkoliv audio systém na zcela novou úroveň zábavy.

105dB

Sada nejpřesnějších ekvalizačních (EQ) křivek

Nově zkonstruovaný ekvalizační obvod RIAA garantuje přesnost +/- 0.2dB RIAA EQ v rozsahu 20Hz – 20kHz, kvalita referenční třídy, tečka.

iPhono2 je také perfektním parťákem pro starší ne-RIAA LPíčka. iPhono2 zachovává velmi populárních 6 různých Stereo EQ křivek jako u původního iPhono. Takže se nikdo nebude muset smířit se sub optimální kvalitou, protože by si nemohl zvolit správnou EQ křivku.

Příklad 1: Když LP zní příliš jasně, ostře, tence a s malým rozsahem a tělem přes RIAA EQ, pak je pravděpodobně vylisováno podle Decca EQ.
Příklad 2: Když LP zní současně příliš jasně a s nekonkrétním příliš silným basem, pak je pravděpodobně vylisováno podle Columbia EQ.

RIAARIAA: Standardní EQ křivka pro všechny nahrávky vydané po roce 1980s a některé (např. RCA) po roce 1950

DECCA*Decca: London, Deutsche Grammophon(DG), Archiv, EMI,Argo,NAB atd.

Columbia*Columbia/CBS, Epic, EMI (nahrávky původně vydané pod hlavičkou Columbia atd.)

eRIAAeRIAA: pro moderní vydání s velkým fázovým posunem a vysokofrekvenčním omezením (roll-off)

IECIEC: RIAA s IEC subsonickým filtrem
eRIAA/IEC: vylepšená RIAA s IEC subsonickým filtrem

* pro nahrávky vydané před rokem 1980

Vysvětlení k problému různých ekvalizačních křivek

Po přijetí ekvalizačního standardu RIAA v polovině 50. let ne všechny vydavatelské domy (dokonce ani ty pod jednou nahrávací značkou) adoptovaly RIAA křivky celosvětově ve stejnou dobu. V Evropě navíc vydavatelské domy na druhé straně železné opony nebyly zrovna ochotné přijmout standard RIAA z Ameriky. U nás v AMR/iFi jsme posedlí ultimativní kvalitou přehrávání. Abychom byli féroví ke všem stereo nahrávkám, měli bychom používát různé z 6 dostupných EQ křivek na iPhono2 tak, aby perfektně odpovídaly přehrávané desce. Pokud někdo nechce přepínat EQ křivky, prostě nechá nastavenou křivku RIAA.

Nejnovější AMR trickle-down; Class A, TubeState®

Class A

TI

U iPhono2 byla technologie Class A TubeState® dále vylepšena. Srdcem je zcela nový Burr-Brown Soundplus® J-FET zesilovač Class A, J-FET/BJT výstupní buffer.

Tento nový obvod významně redukuje zatížení viděné hlavním zesilovacím obvodem, tím dochází k vylepšení vlastní linearity obvodu při umožnění řídit dokonce 600 Ohmové vstupy studiových přístrojů zcela beztrestně.

Filtrace napájecího zdroje byla zvýšena 5X. Šum iPhono2 byl dále optimalizován k dosažení toho, co je možné za pokojových teplot. Dosažení nižšího šumu by vyžadovalo použití obvodu chlazeného tekutým dusíkem.

Odvozením od obdivované AMR PH-77, super tiché šumové pozadí u iPHONO2 je velmi pozoruhodné. Odporuje jeho cenové kategorii a hází rukavici přístrojům z kategorie, kde cena nehraje roli.

Lakmusovým papírkem testu dobrého návrhu gramofonního předzesilovače je, že je schopen zesilovat signál, ale ne šum. Takže doporučujeme zákazníkům vzít si iPHONO2 domů a neposlouchat ho. Proč? Měli spustit přenosku na desku a nastavit maximální bezpečnou hlasitost. Potom zvednout přenosku……a naslouchat nepřítomnosti šumu, který postihuje skoro každý gramofonní předzesilovač.

iPHONO2 s poměrem signál/šum 85dB je o 3dB tišší než původní iPHONO.

Více než kdy jindy se při poslechu vinylových desek může každý dostat 'do' nahrávky sám a s nejtišším pozadím slyšet všechny nuance.

Silent Nights

DC-Infinity obvod je světelné roky vpředu

DC Infinity

Aby byl výstup bez stejnosměrné složky, ‘učebnicový’ high-end gramofonní předzesilovač# má obvykle 5 vazebních kondenzátorů mezi MC přenoskou a výstupem a také DC servo. To vše způsobuje degradaci kvality signálu.

Původní iPhono měl jen 2 vazební kondenzátory a žádné DC servo. U iPhono2 se zcela novým Direct-Drive Servoless ‘DC Infinity’ obvodem NEJSOU vazební kondenzátory A NENÍ ani DC-Servo. Takže se do signálové cesty nedostává šum a ani zkreslení.

# Citovaný příklad je z knihy o návrhu audio obvodů – “Small Signal Audio Design” by Douglas Self.

Referenční kvalita použitých součástek

CAPS

RES

U iPhono2 jsme použili ještě více kondenzátorů typu Japan TDK C0G. Ty jsou doplněné kondenzátory Japan Panasonic ECPU Film explicitně navrženými pro použití v audio obvodech a mají extrémně malé zkreslení (<0.00001% @ 1V/10kHz).

MELF

iPhono2 také používá mnohem víc Vishay MELF type tenkých odporů v porovnání s originálem. Důkazem je poslech. Nejlepší je ještě lepší.

PCB

Specifikace:

Frekvenční rozsah: 10Hz – 100KHz (±0.5dB)
20Hz – 20kHz (±0.2dB)
Dynamický rozsah: MM (36dB): >111dB (A-weighted)
MC (60dB): >106dB (A-weighted)
Poměr signál/šum: MM (36dB): >85dB (A-weighted re. 5mV)
MC (60dB): >85dB (A-weighted re. 0.5mV)
Overload Margin: MM (36dB): >26dB (re. 5mV, @ 1% THD)
MC (60dB): >22dB (re 0.5mV, @ 1% THD)
Crosstalk: <-70dB(1KHz)
Maximum undistorted output: 6V (Load >= 600 Ohm, THD <=1%)
Celkové harmonické zkreslení (THD): <0.0007% (MM 36dB 1V out 600R Load)
Výstupní impedance: <100Ω
Napájecí napětí: AC 100 – 240V, 50/60Hz
Příkon: <5W (dodáván s iPOWER 15V – NEPOUŽÍVEJTE jiný napájecí zdroj)
Rozměry: 180 x 67 x 28mm
Hmotnost: 265g

 

Prodejci

Produkty zakoupíte v naší pražské prodejně, případně u našich zde uvedených prodejců.

hifina Logo